
W uchwale z dnia 16 grudnia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny, dokonując oceny prawnego charakteru odmowy potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe z powodu braku aprobaty celowości, stwierdził, że prawodawca przyjął formę decyzji administracyjnej (sygn. akt II GPS 2/13). W ocenie Rzecznika obecne wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego do odmowy potwierdzenia skierowania z powodu braku celowości leczenia nie oznacza, że w sprawie tej nie będzie wydawany indywidualny akt administracyjny.
Ustawodawca powinien zatem odrębnie uregulować tę procedurę w sposób odpowiadający konstytucyjnym standardom demokratycznego państwa prawnego. Procedura taka powinna spełniać prawne wymagania sprawiedliwości i rzetelności, stanowiąc gwarancję realizacji prawa jednostki do ochrony zdrowia, którego treścią jest możliwość korzystania z systemu ochrony zdrowia funkcjonalnie ukierunkowanego na zwalczanie i zapobieganie chorobom, urazom i niepełnosprawności. Wynika to z Konstytucji RP i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przedstawienie stanowiska w sprawie (V.511.161.2014.GH).
autor/ źródło: Wojciech Haniszewski
Adwokat Wojciech Haniszewski to dyrektor zarządzający Kancelarii Prawnej LexFirma.pl w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu…
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
Od stycznia 2019 r. mają wejść w życie normy zatrudnienia pielęgniarek: na jedno łóżko na oddziale zachowawczym 0,6 etatu pielęgniarskiego,…