
Maksymalna wysokość opłaty za:
1) jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (obecnie 8,51 zł);
2) jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 29 groszy);
3) udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 1,70 zł).
Wysokość opłaty uwzględnia podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów usługa jest opodatkowana tym podatkiem.
Ponadto podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych prowadzi wykaz zawierający następujące informacje dotyczące udostępnianej dokumentacji medycznej:
1) imię (imiona) i nazwisko pacjenta, którego dotyczy dokumentacja medyczna;
2) sposób udostępnienia dokumentacji medycznej;
3) zakres udostępnionej dokumentacji medycznej;
4) imię (imiona) i nazwisko osoby innej niż pacjent, której została udostępniona dokumentacja medyczna, lub nazwę uprawnionego organu lub podmiotu;
5) imię (imiona) i nazwisko oraz podpis osoby, która udostępniła dokumentację medyczną;
6) datę udostępnienia dokumentacji medycznej.
Powyższy przepis art. 27 ust. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta obowiązuje na mocy nowelizacji z dnia 23 marca 2017 r., która weszła w życie 11 maja 2017 r. (Dz. U. poz. 836).
„Przewidziana w art. 28 cytowanej ustawy [o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta] opłata określa całość należności za udostępnianie dokumentacji medycznej” (sygn. akt II AKz 76/10). Dlatego nie można jej powiększyć o koszt roboczogodziny pracownika, wydatki na toner czy nośnik danych. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. W niewysokiej kwocie 1,70 zł mieści się bowiem czas poświęcony na udostępnienie i koszt nośnika danych, w praktyce płyty CD lub DVD.
Podane stawki obowiązują od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.
autor/ źródło: Wojciech Haniszewski
Adwokat Wojciech Haniszewski to dyrektor zarządzający Kancelarii Prawnej LexFirma.pl w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu…
Zobacz też
Przeczytaj dodatkowo
TU INTER Polska oraz Naczelna Izba Lekarska podpisały porozumienie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnienia wszystkim lekarzom i lekarzom…